Zaczyna się wcześnie – fundamenty zdrowego i świadomego odżywiania są kładzione w dzieciństwie. Jedno z badań wykazało nawet, że dieta w pierwszych dwóch latach życia wpływa na to, czy w późniejszym okresie spożywa się fast foody, czy owoce i warzywa.
Szczególnie dzieci powinny zwracać uwagę na prawidłowy skład codziennej diety. Regularne posiłki bogate w dobre źródła energii, takie jak produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, ryby i zdrowe tłuszcze, które automatycznie dostarczają odpowiednich składników odżywczych, są dobre dla energii i wydajności.
Zdrowa dieta dla dzieci powinna być zróżnicowana i oparta na indywidualnych preferencjach. A jak wiadomo, oko też je – kolorowe i pięknie prezentujące się talerze wyglądają atrakcyjnie i kuszą maluchy do próbowania nowych rzeczy.
Te zasady mogą pomóc w ukierunkowaniu:
Kolorowa i zróżnicowana dieta jest niezbędna dla dzieci. Niektóre składniki odżywcze są szczególnie ważne dla dzieci, ponieważ rozwój kości, mięśni, mózgu i oczu zależy od ich dostępności.
Witamina D: Ważna dla rozwoju kości i mięśni
Wapń: ważny dla tworzenia kości i zębów
Magnez: również ważny dla rozwoju kości i mięśni.
Kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA i DHA): Ważne dla rozwoju i funkcjonowania mózgu i oczu *.
Żelazo: Dla zdrowego zaopatrzenia w tlen i rozwoju mózgu
Jod: ważny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju mózgu.
*Według EFSA.
Nawet najmłodsi poszukiwacze przygód mają ręce i głowy pełne roboty ze względu na szkołę, swoje hobby, codzienne życie i codzienny wpływ mediów cyfrowych – wiele informacji musi zostać przetworzonych. Wszystko to wymaga czasu, a przede wszystkim koncentracji i energii.
Mózg jest organem w naszym ciele, który wymaga najwięcej energii. Dzieci mogą szybko osiągnąć swoje własne granice, powodując wyczerpanie i zmniejszoną absorpcję, koncentrację i wydajność. Dlatego ważne jest, aby zachować równowagę między hobby, szkołą, zabawą, czasem wolnym i okresami odpoczynku. Przede wszystkim udowodniono, że zdrowa równowaga, ukierunkowane ćwiczenia i zbilansowana dieta mają pozytywny wpływ na zdolność uczenia się i zdolność koncentracji.
Określone składniki odżywcze i składniki żywności są niezbędne do optymalnego rozwoju mózgu naszych najmłodszych dzieci.
Żelazo
Żelazo jest pierwiastkiem śladowym. Oprócz transportu tlenu, żelazo ma ogromne znaczenie dla rozwoju poznawczego dzieci. Dobrym źródłem żelaza są produkty pełnoziarniste, mięso i orzechy. Aby organizm dobrze wchłaniał żelazo, zaleca się dodawanie witaminy C (zawartej na przykład w owocach i zielonych warzywach liściastych). Na przykład połączenie płatków owsianych, orzechów i owoców lub makaronu pełnoziarnistego i świeżej pietruszki bardzo dobrze wspomaga wchłanianie żelaza.
Witaminy z grupy B
Istnieją różne witaminy z grupy B, z których wszystkie przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Znajdują się one głównie w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, mleko i jaja, ale także w produktach pełnoziarnistych i roślinach strączkowych, takich jak soczewica, ciecierzyca i fasola.
Magnez
Magnez jest minerałem i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dobrym źródłem magnezu są produkty pełnoziarniste, orzechy i rośliny strączkowe.
Cynk
Cynk nie tylko przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania poznawczego, ale także wspiera układ odpornościowy u dzieci i chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Dobrym źródłem cynku są produkty pełnoziarniste, mleko i jaja.
Kwasy tłuszczowe omega-3
Nasze komórki mózgowe składają się w około 60% z tłuszczu. Około połowa z nich składa się z kwasów tłuszczowych omega-3. Kwas tłuszczowy omega-3 DHA (kwas dokozaheksaenowy) jest w szczególności ważnym budulcem błon komórkowych mózgu.
Kwasy tłuszczowe omega-3 EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA biorą udział w różnych procesach metabolicznych. Konkretne mechanizmy ich działania są wciąż badane. Między innymi, wydają się być zaangażowane w regulację neurotransmisji, tj. przekazywania sygnałów w mózgu i mają ochronny wpływ na nasze komórki nerwowe poprzez ich działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Ponadto wydają się być zaangażowane w tworzenie nowych komórek nerwowych (neurogeneza) i regulują neurozapalenie (reakcja zapalna komórek nerwowych i tkanek).
Neurologiczne zaburzenie rozwojowe: ADHD u dzieci
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, w skrócie ADHD, jest neurologicznym zaburzeniem rozwojowym. Charakteryzuje się trudnościami z koncentracją, impulsywnością i zwiększonym poziomem aktywności. Szczególnie często dotyka dzieci i młodzież.
ADHD idzie w parze z upośledzoną zdolnością uczenia się. Dzieci dotknięte tym zaburzeniem mają również trudności z funkcjonowaniem w życiu codziennym i interakcjami z rówieśnikami. Na całym świecie częstość występowania szacuje się na 5-7%. Badania pokazują, że zmiana diety może pomóc złagodzić objawy ADHD. Ponieważ kwasy tłuszczowe omega-3 odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu naszego mózgu, uważa się, że mogą one być pomocne w ADHD. Ogólne raporty z badań wskazują również na możliwy związek między występowaniem ADHD a obecnością niedoboru kwasów omega-3.(1) W celu uzyskania dalszych ekscytujących korelacji i badań między spożyciem kwasów omega-3 a zdolnością dzieci do koncentracji, możemy gorąco polecić ten artykuł dr Volkera Schmiedela.
Organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać tych niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 i musimy je spożywać w ramach naszej diety. Jeśli występuje niedobór kwasów omega-3, inne kwasy tłuszczowe są zamiast tego magazynowane w błonach. W rezultacie funkcjonowanie mózgu jest upośledzone, a sprawność umysłowa spada.
Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się w niektórych olejach roślinnych (np. olej lniany, rzepakowy i chia), a także w produktach morskich (ryby, algi, skorupiaki). Rozróżnia się różne rodzaje kwasów tłuszczowych omega-3. Pozytywne efekty odnotowano przede wszystkim w przypadku długołańcuchowych morskich kwasów tłuszczowych omega-3 EPA i DHA, które występują wyłącznie w rybach lub oleju rybnym oraz algach lub oleju z alg. Oleje roślinne, takie jak olej lniany, zawierają jedynie prekursor kwasu alfa-linolenowego, który nie może być skutecznie metabolizowany przez organizm.
W zależności od gatunku, ryby zawierają różne ilości omega-3. Dorsz, który znajduje się również w paluszkach rybnych – klasycznym ulubieńcu dzieci – zawiera tylko niewielkie ilości omega-3, co oznacza, że duże ilości musiałyby być spożywane codziennie. Dlatego też dzieciom trudno jest obecnie zaspokoić swoje zapotrzebowanie poprzez dietę. Alternatywą są produkty omega-3 dla dzieci, które są specjalnie dostosowane do ich potrzeb.
W przypadku diety opartej wyłącznie na roślinach dla dzieci, szczególną uwagę należy zwrócić na niektóre kluczowe składniki odżywcze. Należą do nich: żelazo, cynk, jod, wapń, białka i witaminy D i B12. Kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA i DHA) są również krytycznymi składnikami odżywczymi, ponieważ nie spożywa się ryb. Roślinne produkty omega-3 z mikroalg morskich są zatem szczególnie odpowiednie dla rodzin wegańskich. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwas tłuszczowy omega-3 DHA, ponieważ wspomaga on prawidłowe i zdrowe funkcjonowanie mózgu. NORSAN Omega-3 Alga to czysto roślinny olej z alg DHA, który został opracowany specjalnie dla dzieci. Jest szczególnie łatwy w dozowaniu i ma delikatny cytrynowy smak.
Płynne oleje omega-3 dla dzieci, takie jak NORSAN Omega-3 FISK lub NORSAN Omega-3 Alga, można łatwo włączyć do codziennego życia: W przecierze owocowym, jogurcie lub owsiance – możliwości są nieograniczone. Oleje te mają świeży i przyjemny smak, a dzięki przyjaznej dla dzieci dawce są szczególnie odpowiednie dla naszych najmłodszych pociech: NORSAN Omega-3 FISK Jelly – wegańskie z alg lub klasyczne z ryb – zachwycają owocowym smakiem, są łatwe do porcjowania i smakują prawie każdemu dziecku.
Składniki na 2 porcje
Wersja pikantna:
1 duży wrap na porcję
awokado
Świeże zioła (posiekane)
Pomidory
Serek śmietankowy
1 serce sałaty
Jajecznica (przygotowana według uznania)
Polewa:
ok. 50 g hummusu do wyboru na porcję
plus pomidor, ogórek, feta, sałata i papryka do dekoracji
Wersja słodka:
1 duży wrap na porcję
Masło orzechowe (np. migdałowe)
Świeże maliny
Kawałki banana
Tarty kokos (opcjonalnie: krótko podprażony na patelni)
Polewa:
Jagodowy jogurt z:
30-50 g jagód na porcję
100 g jogurtu na porcję
plus dodatkowe jagody, kokos i posiekane migdały do dekoracji
I dla obu:1/2 łyżeczki NORSAN Omega-3 FISK lub łyżeczka miarowa oleju NORSAN Omega-3 Alga na porcję
Przygotowanie:
Wersja pikantna:
Umieścić wrap na dużym talerzu i naciąć od krawędzi do środka.
Wypełnić wrap według uznania. Zalecamy umieszczenie tylko niewielkiej ilości nadzienia na pierwszym „polu”. Ułatwi to składanie wrapów.
Złóż folię w okrąg i lekko dociśnij. Następnie podgrzej wrap na patelni lub grillu kontaktowym.
Wymieszaj kwasy omega-3 z polewą – na przykład w hummusie lub jogurcie – i ciesz się smakiem.
Smacznego!
Źródła:
Parletta, N., Niyonsenga, T., & Duff, J. (2016). Omega-3 and Omega-6 Polyunsaturated Fatty Acids Levels and Correlations with Symptoms in Children with Attention Deficit Hyperactivity Disorder, Autistic Spectrum Disorder and Typically Developing Controls. PloS one, 11(5), e0156432.